SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Odfoťte si východ mesiaca a vodu v pohybe

Ideálne podmienky nastávajú chvíľu po západe slnka.

Východ mesiaca nad Kriváňom - fotené smartfónom Samsung Galaxy S22 Ultra cez PRO mód; fotografia po úprave v telefóne (Zdroj: Lukáš Kucej)

Pekné zábery si vyžadujú nielen spontánnosť, ale aj troška plánovania. Pri mesiaci je určite užitočná aplikácia My Moon Phase, vďaka ktorej zistíte čas jeho východu a západu. Zároveň v nej nájdete informáciu o zlatej a modrej hodinke. Sú to časy pred východom alebo po západe slnka, kedy má obloha zlatistú farbu s odtieňmi od červenej po žltú (využíva sa najmä pre krajinkársku fotografiu) alebo tmavomodrú farbu (využíva sa najmä pri fotení mesta a architektúry).

„Mojím hlavným zámerom bol mesiac v splne, ktorý vychádzal nad Kriváňom tesne po západe slnka,“ povedal Lukáš Kucej, fotograf rubriky Foto Academy.

Pre miesto fotenia si vybral breh rieky Belá blízko parkoviska pri Podbanskom. Na zábere sa zároveň rozhodol zachytiť dynamiku tečúcej vody. Ak rieku odfotíte s veľmi krátkym časom, dôjde k jej zmrazeniu. Naopak, keď je čas príliš dlhý, voda sa úplne rozmazáva.

Výhodou fotoaparátov na smartfóne Samsung Galaxy S22 Ultra je ich prispôsobenie aj na fotenie vo večerných a nočných hodinách.

„Konečne sa zotmelo a mesiac vyšiel z pravej strany Kriváňa. Ideálne podmienky komplikovala hustá oblačnosť od západu,“ povedal Lukáš.

Ako pri každej krajinkárskej fotografii, aj teraz je dôležité pripevniť telefón na statív a nastaviť si ISO na hodnotu 50. Ideálny expozičný čas vyšiel nakoniec na jednu šestinu sekundy. Pri tomto nastavení sa voda nerozmaže úplne. Zachová si svoje kontúry aj tvar a pôsobí dynamicky.

Ak je mesiac silný, pri pevne stanovenej clone f/2,2, ISO 50 a stmievaní sa s dĺžkou času dostanete postupne k maximálne ôsmim sekundám. Vyššie hodnoty by už spôsobili prepal vo svetlejších miestach obrazu, a to najmä v okolí mesiaca či na samotnej vode.

Zhrnutie na záver

  • Zlatá hodinka je ideálny čas pre krajinkársku fotografiu pred východom alebo po západe slnka, kedy je obloha sfarbená dozlata a jej odtiene prechádzajú od červenej po žltú.
  • Ak chcete odfotiť mesiac s okolitou krajinou, vyhliadnite si čas jeho východu počas zlatej alebo modrej hodinky.
  • Pri zachytení dynamiky vody bez použitia filtra sa skúste priblížiť k expozičnému času jedna šestina sekundy. Voda sa úplne nerozmaže, zachová si svoje kontúry aj tvar a pôsobí dynamicky.
  • Pamätajte na dobrú obuv, ideálne nepremokavé čižmy, ktoré vám dajú väčšiu voľnosť pri kompozícii.
  • ISO držte na čo najnižšej hodnote, fotografia bude technicky kvalitnejšia.
  • Použite statív v kombinácii s časovačom alebo dotykovým perom, aby ste sa počas samotného fotenia nedotýkali smartfónu.
  • Fotografujte do formátu RAW s následným postprocesom. Umožní vám to efektívnejšie pracovať so záberom.

Tento článok vám prináša Samsung.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Ideálne podmienky nastávajú chvíľu po západe slnka.


Foto Academy 23. mar

Dôležitú úlohu hrá večerné alebo ranné svetlo.


Foto Academy 28. mar

Dôležitý je čo najdlhší expozičný čas.


Foto Academy 23. mar

Okrem PRO módu, v ktorom si viete zadať vlastné parametre, sa dá využiť aj automatické nastavenie.


Foto Academy 18. mar